BazaTelefonów.pl
 

2012-02-29 14:41 Połowa Polaków po 59 roku życia przyznaje, że nie używa komórek

Kiedy 13 września 1996 r. uruchamiano pierwszą sieć GSM w Polsce niewiele osób zdawało sobie sprawę jak bardzo telefonia komórkowa wpłynie na nasze życie. Podczas, gdy telefony stacjonarne powoli zaczynają odchodzić do przysłowiowego lamusa, liczba posiadaczy urządzeń mobilnych stale rośnie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA, dziś już 83 proc. Polaków w wieku 15+ przyznaje, że posiada telefon komórkowy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny na koniec II kwartału 2011 roku w polskich sieciach komórkowych działało już 48.535.300 aktywnych kart SIM (w tym tych wykorzystywanych do mobilnego dostępu do Internetu czy w rozwiązaniach M2M) – to więcej niż cała populacja kraju.

Ponad 98 proc. osób w przedziale wiekowym 25 – 39 lat posiada telefon komórkowy. Natomiast więcej niż połowa (53 proc.) badanych powyżej 59. roku życia przyznaje, że nie korzysta z komórek.

Telefon komórkowy na dobre zagościł jako przedmiot codziennego użytku. Korzystają z niego zarówno osoby zamieszkujące duże miasta, jak również mieszkańcy miasteczek oraz terenów wiejskich. Na wsiach jednak odsetek osób, które nie posiadają telefonu komórkowego jest najwyższy i wynosi ponad 21 proc.

Smartfon coraz popularniejszy
 
Rok 2010 był rokiem przełomowym, w którym na świecie sprzedano więcej smartfonów niż komputerów. Popyt na zaawansowane telefony komórkowe szybko rośnie. Według danych firmy Strategy Analitycs - smartfony z najwyższej półki są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku telefonów. Światowe trendy z lekkim opóźnieniem docierają na Polski rynek i mimo olbrzymiej liczby posiadaczy „klasycznych” telefonów komórkowych oraz wielu kampanii reklamowych operatorów GSM, smartfony nie upowszechniły się jeszcze wśród Polaków. Użytkownikami smartfonów jest zaledwie 6 procent respondentów. Choć proporcje na pewno będą ulegać dynamicznej zmianie na korzyść tych drugich.

Obecnie 80% posiadaczy smartfonów to osoby poniżej 40. roku życia. Wśród osób powyżej 59. roku życia zaledwie 1% deklaruje posiadanie telefonu tego typu.

Ze smartfonów korzystają głównie osoby dobrze wykształcone. Blisko 53% posiadaczy tego typu urządzeń ma wyższe wykształcenie Wraz ze spadkiem poziomu wykształcenia zmniejsza się również liczba posiadaczy smartfonów.

Internet w telefonie komórkowym
 
Obecnie praktycznie każdy nowy telefon komórkowy oferuje swoim użytkownikom dostęp do Internetu. Mimo olbrzymiej popularności telefonów komórkowych w Polsce ponad 88 proc. badanych przyznaje, że nie korzysta z Internetu w „komórce“.

Wśród Polaków popularność korzystania z Internetu w „komórce“ jest zróżnicowana w zależności od poszczególnych grup wiekowych. W grupie 15 -25 lat wynosi ona 25 proc. a w grupie 25 – 39 lat już tylko 12 proc. 93 proc. badanych w wieku 40 – 59 lat przyznaje, że nie korzysta z Internetu w telefonie komórkowym. Natomiast w grupie osób powyżej 59. roku życia taką deklarację złożyło aż 97%.

Źródło: Onboard.pl

by Wojtek Konopa, Wyświetlono 1350 razy. Dodaj do: Wykop BLIP Flaker Facebook Twitter

Nie wklejaj HTML ani BB Code. Adresy IP są rejestrowane. Maksymalnie 1500 znaków.

If you want to avoid this verification please login (or register).

Subskrybuj:
RSSAtom
Czytaj Blog BT

Nie masz konta? Rejestracja!
Baza skradzionych / zagubionych telefonów

Baza telefonów to:

7251 marki
21129 telefony
5797 tablety
754 modemy
521 testów
171164 zdjęć
1612 zdjęć 3D
12158 komentarzy
203 video